جدیدا قندم بالا رفته ! بدلیل اینکه هوا آلوده هست و پیاده روی نمیکنم ، دارو را اضافه نکنید

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتجدیدا قندم بالا رفته ! بدلیل اینکه هوا آلوده هست و پیاده روی نمیکنم ، دارو را اضافه نکنید
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 6 سال ago

در مقالات علمی تاثیر فعالیت فیزیکی بر کنترل دیابت انکار ناپذیر است اما میزان این فعالیت حداقل چقدر باید باشد؟

فعالیت فیزیکی با شدت متوسط حداقل 30 دقیقه در روز با میانگین هفتگی 150 دقیقه.

 

یعنی اگر یک روز درمیان هم ورزش کردید با شدت متوسط ، میتوانیم بگوییم که برای کنترل دیابت مفید بوده.

 

حالا شدت متوسط فعالیت فیزیکی چقدر است؟

 

وقتی که فعالیت فیزیکی باعث شود مقداری نفس نفس حرف بزنید یا تعداد ضربان قلب شما به 55 تا 70 درصد میزان نهایی ضربان قلب شما برسد.

برای فهمیدن حداکثر ضربان قلب خودتان سن نان را از عدد 220 کم کنید.

آیا واقعا شدت پیاده روی شما در این حد بوده که فعالیت نکردنات دلیل اضافه وزن و افزایش قند این چند ماه شما بعد بررسی HbA1c افزایش یافته شما ، باشد؟

 

آیا پیاده روی شما غیر از این چیزی بوده که من میگویم؟!

پیاده روی یک حاج خانم که متاسفانه اضافه وزن و پا درد توام هم دارد در عین حال بخاطر رعایت عرف اجتماعی نمیتواند تند هم برود تا نانوایی محل و یا بالعکس یک حاج آقا که بخاطر حفظ وقار اجتماعی اصلا تند قدم برنمیدارد و یا تمامی این عزیزان و حتی جوانترها از ترس خرابی کاشی های پیاده رو و لغزندگی آنها و حتی خطرات عبور موتورسواران محترم در پیاده رو ها جرات تند راه رفتن را ندارند.

پس قند بالای این چند وقته را با پیاده روی نکردن توجیه نفرمایید. پیاده روی روزانه حتی اگر شدت متوسط هم نداشته باشد برای حفظ روحیه و عملکرد مناسب دستگاه گوارش و …. بسیار مفید است ، اصلا ترک نشود ولی دارودرمانی و توجه به الگوی تغذیه صحیح را هم فراموش نفرمایید.