داروهای جدید ارائه شده در داروخانه های ایران برای دیابت کدامند؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتداروهای جدید ارائه شده در داروخانه های ایران برای دیابت کدامند؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

خوشبختانه در سالهای اخیر تعداد شرکتهای دارویی سازنده داروهای قدیمی موجود در بازار اضافه شده اند و مثلا دارویی مثلا گلی بن کلامید یا متفورمین را با اسمهای مختلفی در داروخانه ها میبینبم.

در دو سال اخیر گلی کلازید که قبلا فقط وارداتی بود در چند شرکت دارویی ایرانی تولید شده و با نامهایی مثل دیابزید و … به بازار دارویی عرضه شده است ، حتی گلوکوفاژ فرانسوی نیز به صورت تحت لیسانس همان شرکت در ایران با کیفیت مورد تایید کارخانه اصلی تولید میشود و تحت پوشش بیمه هم قرار گرفته است.

اما در پاسخ به سوال شما گلی-وانس یا Gly-once متفورمین آهسته رهش است و میشود فقط روزانه یکبار آنرا استفاده نمود .

البته منظور من این نیست که روزی یکعدد کافیست بلکه نیاز به مصرف دو بار در روز ندارد . اما گاهها به دو تا سه عدد در روز اما فقط یکبار میتوان آنرا استفاده کرد که استفاده از آن در تعداد پایین تر و روزانه یکبار میتواند توجیه منطقی تری برای کاهش تعداد مصرف و حتی تحمل گوارشی بهتر آن باشد.

دیا میکرون ام-آر یا diamicron MR با دوز مصرفی ۳۰ میلیگرمی داروی دیگری است که از خانواده گلی کلازید میباشد و بصورت یکبار در روز استفاده میشود.معمولا با وعده غذایی صبح مصرف میشود و گاها و بسته به شرایط کنترلی قند خون شما تا ۴ عدد نیز قابل استفاده است.

اخیرا شرکت دارویی عبیدی با نام دیابزید ام-آر به جمع تولید کنندگان دارویی ایرانی داروی قبلی اضافه شده و به زودی در کنار دوز ۳۰ میلیگرمی ، مقدار ۶۰ میلیگرمی آن نیز وارد بازار خواهد شد.

پس دیابزید ام-آر مشابه خارجی دیامیکرون ام_آر میباشد.

همچنین شرکت عبیدی با نام زیپتین ziptin و شرکت اسوه با نام سیتاویکس داروی جدید سیتاگلیپتین را به لیست داروهای موجود در بازار دارویی ایران اضافه کرده اند که امروزه با ترکیب این داروها با متفورمین ، شاهد انواع ترکیبی آن بصورت زیپمت zipmet که حاوی ۵۰ میلیگیرم سیتاگلیپتین و ۵۰۰ میلیگرم متفورمین میباشد در داروخانه ها هستسم.

به امید خدا تا چند ماه آینده انسولین طولانی اثر دتمیر یا لومیر detemir که انسولینی آنالوگ میباشد و با قلم تزریق میشود را در داروخانه ها خواهیم داشت.