درمان دیابت حاملگی چیست ؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتدرمان دیابت حاملگی چیست ؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 6 سال ago

در بسیاری از موارد ،به بیمارانی بر خوردم که حتی با شنیدن احتمال بروز دیابت حاملگی دچار افسردگی ، اضطراب شده اند و حتی مواردی اقدام به سقط نموده اند .
باید بدانیم که با وجود شرایط مساعد کننده دیابت حاملگی مثل چاقی و چربی های بالا قبل حاملگی ، سابقه وجود دیابت در والدین خانم حامله ، سابقه وجود بیماری کیست تخمدان و … احتمال بروز دیابت حاملگی در مادر بالا می رود پس باید به فکر کنترل بیماری و شرایط متابولیک مادر حامله به منظور جلوگیری از بروز عوارض در مادر و چنین باشیم.

نحوه کنترل بسته به شدت بیماری از تغیر شیوه زندگی ( افزایش میزان تحرک ، استفاده از غذاهای سالم با کالری پایین تر تا استفاده از انسولین البته به همراه تغیر شیوه زندگی متفاوت است.
استفاده از قرص های خوراکی درزمان حاملگی بخاطر احتمال بروز عوارض مرسوم نیست گرچه از لحاظ مطالعت علمی استفاده از متفورمین و جدیدا گلی بوراید (گلی بن کلامید) بی خطر گزارش شده است ولی هنوز FDA (انجمن غذا و داروی آمریکا )اجازه استفاده از این داروها را در حاملگی صادر نکرده است .
یادمان نرود کاهش شدید قندخون مادر منجر به عوارض شدید در جنین خواهد شد که قادر نیست علائم کاهش قند خون خود را به اطلاع شما برساند و طلب غذا و قند کند .
پس کنترل مناسب و در حد اعتدال یعنی …
HBA1C کمتر از 5.5%
FBS قبل غذا 95
قند خون یک ساعت بعد غذا کمتر از 140 و دو ساعت بعد غذا کمتر از 120 عالیست.