در عطاری محله ما داروهی گیاهی و عرقیاتی میفروشند و میگویند از داروهای شیمیایی برای کنترل قند بهتر است آیا تائید میکنید؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتدر عطاری محله ما داروهی گیاهی و عرقیاتی میفروشند و میگویند از داروهای شیمیایی برای کنترل قند بهتر است آیا تائید میکنید؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 6 سال ago

در کنترل دیایت و داروهای گیاهی صحبت کردیم که :

داروهای گیاهی برای دیابت نوع یک که دچار فقدان انسولین هستند اصلا فایده ای ندارد و تنها انسولین چاره کار است.

اما در دیابت نوع دو::

با توجه به اینکه راههای مختلفی از قبیل افزایش ترشح انسولین ، کاهش مقاوت محیطی ، افزایش دفع قند از ادرار ، افزایش حساسیت محیطی به انسولین ، کاهش جذب قند از روده و … در داروهای شیمیایی به قول شما هدف گذاری شده است

برای کنترل دیابت و اثر گذاری و سقف تاثیر هر دارو با ذکر حداکثر مجاز دارو مشخص شده است من بعنوان پزشک وقتی از داروهای شیمیایی ! استفاده میکنم و بیمارم هنوز کنترل نیست اصلا توصیه به استفاده از عرقیات نمیکنم.

 

حداکثر تعداد مجاز گلی بن کلامید 20 میلی گرم یا 4 عدد است و البته وقتی با سه عدد به کنترل مطلوب نرسیدیم از اضافه کردن چهارمین قرص به بقیه بر طبق مطالعات اثبات شده جوابی نخواهیم گرفت .

من تجربه ای از تجویز  6 یا هفت قرص گلی بن کلامید بر بیمارانم ندارم اما بیماری به من مراجعه کرد و گفت روزانه 15 گلی بن کلامید میخورم و قندم کنترل نیست که الان بعد از شروع انسولین درمانی درحال حاضر کنترل خوبی دارند.

پس حتی با اضافه کردن دارو به قرصهای خوراکی درحالیکه کنترل خوبی وجود ندارد انتظار پاسخی از داروهای گیاهی نداریم.

در ابتدای تشخیص دیابت نوع دو آنهم زمانیکه دیابت بسیار مختصر بالاست میتوان ضمن مشاوره با پزشک از بعضی از انواع داروهای گیاهی جهت کنترل ابتدایی بهره برد < بصورت موقتی آنهم با نظر پزشکتان نه عطاری محله !!!