دکترم به من گفت شما حداقل 10 سال است که دیابت دارید، یعنی چه !!!

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتدکترم به من گفت شما حداقل 10 سال است که دیابت دارید، یعنی چه !!!
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 6 سال ago

شما مبتلا به دیابت نوع دو هستید و این نوع دیابت معمولا ذات پیشرونده و مزمنی دارد.

 

مطالعات نشان داده که وقتی دیابت نوع دو تشخیص داده میشود ، معمولا 50 درصد سلولهای انسولین ساز لوزالمعده از بین رفته است و این امر مستلزم گذشت زمان است.

 

یعنی در دیابت نوع دو این سلولها به یکباره از بین نمیروند در طی سالهای گذشته به درجاتی قند ناشتای بالاتر از حد معمول (بالاتر از 100 و کمتر از 126) و قندهای بعد از غذای بالاتر از حد معمول (بالاتر از 140 و کمتر از 199) که همان تعریف پیش دیابت یا دیابت مرزی یا دیابت پنهان است و جاهای دیگر مفصل راجع به آن صحبت کرده ایم ، داشته اید.

 

و متاسفانه احتمال دارد عوارض دیابت در همین مرحله تشخیص ، وجود داشته باشد و پزشکتان بدلیل اهمیت پیگیری مسائل کلیوی چشمی و حتی قلبی شما این مسئله را عنوان کرده است.

 

اما دیابت نوع یک معمولا شروعی طوفانی و پر سر و صدا دارد و خوشبختانه در شروع دیابت احتمال همزمانی وجود عولرض دیابت بسیار پایین است و اولین بررسی چشم و عملکرد کلیه ها تا پنج سال بعد لازم نیست.

ذات پیشرونده دیابت نوع دو یعنی اینکه با دو قرص قرص درمان را شروع کرده اید و بعد تیدیل به چهار قرص شده و بعد هشت قرص در روز و الان پزشکتان میگوید که نیازمند انسولین درمانی هستید.