دیابت عصبی هم داریم؟ من که فکر میکنم همش از مسائل عصبی دیابتم بوجود آمده است؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتدیابت عصبی هم داریم؟ من که فکر میکنم همش از مسائل عصبی دیابتم بوجود آمده است؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

این مورد شاید شایعترین توجیه و دلیل عدم کنترل مناسب دیابت ، در هر بار ویزیت بیمار با دیابت کنترل نشده و حتی دیابت نوع دو که تازه تشخیص داده شده ، میباشد.

اما حقیقت چیست؟

 

خداوند متعال مکانیسمی را در بدن طراحی کرده است که به محض احساس ترس و اضطراب و نیاز به فرار ، جنگیدن و …. هر فعالیت بیش از حد معمول و یا حتی در مواقع بیماری و …. از قسمتی از بدن بنام فوق کلیه موادی ترشح میشوند که قند را برای تامین اضافه کاری بدن تهیه میکند یعنی ذخایر قند را آزاد میکند .

هورمون‌های استرس که سردسته آنها آدرنالین و نورآدرنالین و کورتیزول هستند و هنگام تنش عصبی، دچار افزایش ترشح شده و بیشتر وارد خون می‌شوند.

اما در کسیکه پیش دیابت دارد یا دیابت مختصر دارد و با علائم استاندارد دیابت هنوز تشخیص داده نشده میتواند قند را بالا برده و منجر به تشخیص دیابت یا عدم کنترل دیابت شوند.

 

ولی در کسیکه مستعد دیابت نیست این مکانیسم هرگز منجر به بروز دیابت نمیشود.

استرسها در زندگی امروز بسیار زیادند زندگی ماشینی در کنار راحتی استرسها ، زیاده خواهی ها ، حرص و طمع و حس رقابتی را با خود برایمان به ارمغان آورده که نمیتوانیم منکر وجود استرس شویم و شاید در پاره ای اوقات حتی راهی برای کنترل استرس پیدا نکنیم ولی همیشه به بیمارانم میگویم که:

الان قند شما بدلیل استرس بالاست ولی کلیه و چشم و سایر اعضای بدن شما نمیدانند که استرس باعث بالا رفتن قند شما شده

یا پرخوری یا عدم کفایت دارودرمانی

پس در پاسخ به قند بالا شروع به تخریب میکنند و بروز عوارض دیابت تسریع و تشدید میشود .

مثالهای دیگری از استرس:

 شامل ازدواج، طلاق، دوری ناگهانی از فرزند یا پدر و مادر و استرس‌های جسمی مثل بیماری‌های شدید، بلوغ و تصادفات

از استرس‌های بسیار رایج دیگر در پزشکی انواع جراحی‌های سبک و سنگین است. جراحی‌های کوچک دندان و لثه، انواع جراحی‌های کوچک که در مطب انجام می‌شود و جراحی‌های بزرگ که با بیهوشی همراه است، همه می‌تواند استرس‌های بسیار شدیدی به فرد وارد کند و با مکانیسم‌های گفته شده قند خون را به بالاترین حد ممکن برساند.

 پس توجیه خوبی برای عدم پذیرش دارودرمانی مناسب یا تغییر الگوی زندگی نیست