دیابت لب مرز یعنی چی ؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتدیابت لب مرز یعنی چی ؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

این اصطلاح از اصطلاحاتی است که معمولا پزشکان برای آرام کردن بیمار و جلوگیری از بروز اضطراب در بیمار بیان می کنند ، در واقع ما در بیماری دیابت فقط دو گروه داریم :

۱- دیابت که تعریف استاندارد آن قند ناشتای بالای ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر قند ۲ ساعته بالای ۲۰۰ ، HBA1C بالاتر از ۶٫۵% که لازم است دو مورد اول با فاصله ۱۵ روز یکبار تکرار شود و آزمایش سوم در یک آزمایشگاه با استانداردها لازم NGSP مطابقت داشته باشد .اگر فرد علائم پر ادراری پرنوشی را داشته باشد یکبار قند خون بالای ۲۰۰ هم کافیست تا تشخیص دیابت انجام شود.

۲- پیش دیابت : زمانیکه قند ناشتا بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ و قند دو ساعته بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ باشد و یا اخیرابر اساس معیار HbA1c : اگر بالاتر از ۵٫۷ تا ۶٫۳۹ درصد باشید پیش دیابت خواهید داشت.

این تشخیص(دیابت مرزی،لب مرز،پنهان) از آن جهت مهم است که چون در حالت پیش دیابت  هم خطرات بیماری دیابت برای عروق بزرگ ( قلب و عروق ) وجود دارد لازم است دقیقا مثل دیابتی ها ولی درگیری عروق کوچک مثل چشم ،کلیه ها ، اعصاب درگیر نمیشود(تنها فرق با دیابت) پس الزامی است این گروه هم از کنترل ومراقبت و درمان خوبی بهره مند باشند .

 

نتیجه میگیریم:

واژه ای بنام دیابت لب مرز ، دیابت پنهان و ….به معنی حذف خطرات دیابت نیست بلکه حتما و باید تحت مراقبت و کنترل قرار گیرید .