قرص چربی و کپسول چربی میخورم ، عضلات پاها و کمرم دچار گرفتگی میشود.از دیابتم است؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات تغذیهقرص چربی و کپسول چربی میخورم ، عضلات پاها و کمرم دچار گرفتگی میشود.از دیابتم است؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 2 سال ago

اولا در پاره ای موارد در بیماران دیابتی گرفتگی های عضلانی دیده میشود که بخاطر نوروپاتی دیابتی میتواند باشد.

درد هنگام راه رفتن در عضلات پا میتواند نشاندهنده درگیری های عروقی پاها و حتی اختلالات عصبی ستون مهره ها مثل تنگی های کانال نخاعی باشد.

اما :

مصرف توام استاتین ها و فیبرات ها (آتورواستاتین و مثلا جم فیبروزیل و ….) میتواند منجر به گرفتگی های عضلانی شود پس تا زمانیکه لازم نباشد یعنی شدت تری گلیسیرید شما در حدی نباشد که جم فیبروزیل برایتان تجویز کنند از مصرف توام اینها باید اجتناب کرد یا در صورت بروز حتما پزشکتان را در جریان بگذارید تا برحسب شرایط یا جم فیبروزیل قطع شود یا دوز دارویی استاتین تعدیل شود و یا حتی از داروی جدیدتری در این گروه بنام فنوفیبرات استفاده شود.