قندم پایین باشه ، بازهم باید انسولین بزنم؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتقندم پایین باشه ، بازهم باید انسولین بزنم؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 4 سال ago

بستگی به این دارد که:

دیابت نوع یک دارید یا دیابت نوع دو ؟

قند خون شما قبل شام پایین است یا قبل وعده های دیگر؟

چقدر پایین است ، آیا زیر ۱۰۰ است؟

 

اولا الزامی است میان وعده ها خصوصا بعد از تزریق انسولین خورده شود.

اگر قند خون شما زیر ۱۰۰ است میشود با تمهیداتی که توضیحی میدهم انسولین بزنید ولی اگز زیر ۷۰ است (در افراد سالم قند زیر ۷۰ افت قند است ولی گاها در افراد پیر ، بستری در بیمارستان ، افراد با دیابت شکننده و ….. حتی زیر ۱۰۰ و بالای ۷۰ هم همین شرایط را دارند و خطر افت قند بالایی دارند)، انسولین نزدن در آن لحظه اصل درمانی است.

در دیابت نوع یک همانطوریکه گفتیم اصلا انسولینی وجود ندارد پس برای حفظ سوخت و ساز بدن باید انسولینها تزریق شوند ولی در دیابت نوع دو وابستگی سلامت و حیات تا این حد به انسولین نیست

پس:

 اگر قبل غذا است نه قبل شام (که احتمال افت قند در خواب بالا برود) و قند بین ۷۰ تا ۱۰۰ است :

اگر دیابت نوع یک دارید با توجه به وعده غذایی و میان وعده بعد از آن میتوانید با مختصری کاهش انسولین کوتاه اثر (رگولار یا نوورپید) انسولین قبل غذا را تزریق کنید

ولی اگر قبل شام بود حتی میتوان با کاهش حدود دو سوم انسولینهای  (رگولار و یا نوورپید) و یا حذف آنها از بروز افت قند خون جلوگیری نمود.

ولی انسولین NPH و یا لنتوس نیاز به کاهش ندارند مطابق معمول تزریق شوند.

 

اما اگر زیر ۷۰ بود معنی افت قند میدهد بعد از اصلاح  افت قند خون با معیارهای درمانی افت قند خون ، درمان انسولینی را ادامه دهید و ترجیجا در آن زمان انسولین نزنید و تزریق انسولین (صرفنظر از کاهش یا قطع انسولین کوتاه اثر را )به یک تا دو ساعت بعد منتقل کنید.

 

اگر دیابت نوع دو دارید ، نیاز کمتری به انسولین درمانی سفت و سخت دارید اگر قبل شام است میتوانید انسولین کوتاه اثر را نزنید و مختصری هم انسولین NPH  را کم کنید ولی لنتوس نیاز به کاهش ندارد.

اما اگر قبل شام نبود میتوانید با کاهش انسولین کوتاه اثر در حدود ۵۰ درصد بدون کاهش NPH و لنتوس درمان را ادامه دهید.

 

اگر زیر ۷۰ بود مثل بالایی اول افت قند را درمان کنید بعد انسولین درمانی را ادامه بدهید و بعد از آن به نظر من ۵۰ درصد انسولین رگولار یا نوورپید را کمتر بزنید و حواستان به افت قند باشد.

 

صرفنظر از تصمیمی که در تغییر مقدار تزریقی انسولین میگیرید مهم اجتناب از بروز یا تشدید افت قند خون است.

در صورت تکرار این موضوع حتما با پزشکتان این مسئله را پیگیری کنید.

شاید لازم باشد مقدار انسولین مصرفی کمتر شود.

 یادمان نرود انسولین درمانی هیچوقت یک عدد فیکس و ثابت ندارد با تغییر الگوی تغذیه روزانه و فعالیت نیاز به انجام تغییرات روزانه داریم.

و درصورت بروز کاهش وزن و یا اضافه کردن داروی جدید برای بیماریهای دیگز و یا بروز بیماری حاد امکان دارد ، نیازمند تغییر پایدار مقدار انسولین روزانه صرفنظر از تغیررات روزانه باشیم.

هر چه بیشتر بدانبد ، انسولین درمانی و حفظ سلامت راحتتر خواهد بود.