متفورمین خارجی بهتر است؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتمتفورمین خارجی بهتر است؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

——————————————–

این سوال همیشه پرسیده میشود و معمولا چنین جوابی در پاسخ آن شنیده میشود:

متفورمین یک داروی قدیمی با فرمول شناخته شده میباشد در طی سالها تولید و بعد از اتمام زمان تولید انحصاری ان در شرکت تولید کننده اصلی سایر شرکتها توانستند با استفاده از فرمول ساخت آن ، متفورمین را اصطلاحا بصورت ژنریک بسازند و خوشبختانه در کشور ما شرکتهای دارویی متفاوتی آنرا می سازند با نام متفورمین (مینو متفورمین ،متفورتکس و …..) که تحت حمایت و پوشش شرکتهای بیمه نیز قرار دارد.

در مطالعه ای که در دانشگاه تهران انجام شد ، نشان داده شد که اثر بخشی متفورمین ایرانی و خارجی در کاهش قند خون تفاوتی ندارد.

در پایین همین مطلب خلاصه ای از مقاله مورد نظر را خواهید دید.

اما در پاره ای موارد خود ماده موثره متفورمین (نه قرص) برای دستگاه گوارش تحریک کننده است که در مطلب دیگر در سایت حافظ سلامت بطور کامل به این موضوع و راهکارهای غلبه بر آن پرداخته ایم اما در چنین مواقعی شاید تغییر متفورمین از کارخانه ای به کارخانه دیگر و حتی از ایرانی به خارجی در پذیرش جسمی و حتی روانی داروی متفورمین مفید تر باشد.

همانطور که میدانیم برای متفورمین شایعاتی مختلفی از حمله تاثیر نامطلوب روی کبد و کلیه ، بزرگ و قوی بودن در مقایسه با گلی بن کلامید یا به قول بعضی بیماران قرص قند ! ساخته اند که پذیرش آنرا از طرف بیماران سخت میکند و شاید ترفند تعویض قرص از ایرانی به خارجی و …. صرفا برای پذیرش دارو و مصرف به اندازه آن که تا سقف سه گرم یا شش قرص ۵۰۰ میلیگرمی (سقف داروی قابل تجویز در شرایط طبیعی و پایه ای) میباشد.

 

XML مقایسه‌ی تاثیر متفورمین ژنریک تولید شرکت داخلی با نمونه‌ی غیرژنریک تولید شرکت خارجی Print
[English Abstract]
نویسندگان: دکتر مجید ولی‌زاده *، دکتر سهیلا ولی‌زاده، دکتر سعیده مظلوم زاده، دکتر محمد رضا جعفری ، دکتر حمید‌رضا امیر‌مقدمی
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى | دریافت: ۱۳۸۹/۸/۳۰ – پذیرش: ۱۳۹۳/۴/۲ – انتشار: ۱۳۹۳/۴/۲
چکیده مقاله:
چکیده زمینه و هدف: متفورمین، دارویی پر مصرف در کنترل قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ به شمار می‌رود. انواع متفاوتی از این دارو در کشور در دسترس است که در مورد اثربخشی نمونه‌های تولید داخل نسبت به مشابه خارجی تردید وجود دارد. در طی یک کارآزمایی بالینی، ما به مقایسه‌ی میزان اثر بخشی و عوارض جانبی متفورمین تولیدی دو شرکت داخلی (ایرانی) و خارجی (کانادایی) در درمان بیماران مبتلا به دیابت پرداختیم. روش بررسی: در یک کارآزمایی متقاطع دو سو کور تصادفی، تعداد ۱۸ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ که دارای شرایط ورود به مطالعه بودند، ابتدا به مدت شش هفته تحت درمان با متفورمین تولیدی شرکت داخلی با دوز ۵۰۰ میلی‌گرم دو بار در روز قرار گرفتند. پس از دو هفته دوره‌ی پاکسازی به‌مدت ۶ هفته دیگر درمان با نوع دیگر متفورمین ادامه یافت. سطح قند خون ناشتا (FBS)، درصد هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1C)، شاخص‌های چربی سرم (‍Chol، TG،HDL و LDL)، وزن و شاخص توده‌ی بدنی (BMI) بیماران قبل و بعد از هر دوره درمان اندازه‌گیری شد. نتایج حاصله با استفاده از آزمون‌های تی جفت، تی مستقل با یکدیگر مورد مقایسه قرار گرفتند. یافته‌ها: تعداد ۱۸ زن ۳۲ تا ۶۲ ساله (میانگین سن: ۲/۸ ± ۸/۴۶ سال) در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند. هر دو نوع متفورمین مورد مطالعه دارای اثرات درمانی یکسانی بر روی سطح قند خون ناشتا، درصد هموگلوبین گلیکوزیله، شاخص‌های چربی سرم (به‌جز HDL) و شاخص توده‌ی بدنی بیماران بودند. به علاوه، هیچ‌گونه اختلاف معناداری بین آن‌ها از نظر میزان فراوانی بروز عوارض جانبی مشاهده نشد. البته حجم نمونه برای بررسی عوارض جانبی کم بود. نتیجه‌گیری: با توجه به اثرات درمانی سودمند، عوارض جانبی اندک، و هزینه‌ی درمانی پایین متفورمین تولید شده توسط شرکت داخلی، استفاده از این دارو یک انتخاب مناسب برای درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ می‌باشد و نمونه‌ی غیر ژنریک مزیتی نسبت به آن ندارد.
http://www.zums.ac.ir/journal/browse.php?a_id=1297&sid=1&slc_lang=fa