متفورمین کلیه ها را خراب میکند؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتمتفورمین کلیه ها را خراب میکند؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 6 سال ago

————————————————————————————————

این سوالی است که اغلب بیماران موقع تجویز متفورمین یا افزایش مقدار مصرف آن از پزشک میپرسند:

 

اما جواب :

متفورمین مهم ترین و اولین داروی مصرفی در شروع درمان دیابت نوع دو است حتی اخیرا بخاطر منافع بلند مدت استفاده از متفورمین (مثلا منافع قلبی عروقی) حتی برای دیابتی های نوع یک که چاق هستند و همانطور که میدانیم کنترل دیابت نوع یک فقط با انسولین انجام میشود ، تجویز میشود.

 

متفورمین در افرادی که بیماری کبدی فعال (نه کبد چرب) مثلا سیروز یا سرطان کبد دارند و یا آنزیم های کبدی بیش از سه تا چهار برابر نرمال آن بالا رفته ، محدودیتها و ممنوعیتهایی دارد.

در بیماران کلیوی که کارکرد کلیه آنها با عدد محاسبه شده GFR آنها محاسبه میشود وقتی به کمتر از ۵۰ برسد محدودیتهایی خواهد داشت و در زیر ۲۵ تا ۳۰ اصلا استفاده نمیشود.

در بیماران با نارسایی قلبی شدید که احتمال بیماری دیگری بنام اسیدوز لاکتیک در آنها بالاتر است محدودیتهایی دارد.

قبل از انجام اعمال جراحی بزرگ و یا قبل از استفاده از مواد حاجب رنگی برای تصویربرداریهای رنگی پزشکی یا در مواردیکه عفونت حاد وشدید و یا از دست دادن آب فراوان بدن محتمل است باید از مصرف متفورمین صرفنظر کرد.

پس می بینید برای اغلب افراد شروع آن و حتی افزایش مقدار مصرفی آن مشکلی ندارد ، حتی در دوران شیردهی هم قابل استفاده است.

در دوران حاملگی : مصرف آن اما و اگرهایی دارد. میگویند جزو گروه C  در بارداری است ، اگر کسی قبل از بارداری از آن استفاده میکرده میتواند آنرا ادامه دهد. در بارداری معمولا شروع به استفاده از آن نمیکنیم گرچه در سه ماهه سوم استفاده از آن کم خطرتر است ولی در هرحال FDA هنوز استفاده از آنرا در بارداری تایید نکرده است.

 

متفورمین از خانواده بی گوآنیدها میباشد (BIGUANIDE)  و در گیاه گالگا این ماده موثره دیده میشود و درواقع متفورمین گیاهی با این نام در داروخانه ها موجود است.

مقدار مصرف آن تا روزانه ۳ گرم یا ۶ قرص متفورمین ۵۰۰ میلیگرمی است.

Proposed changes to product information for metformin

تاثیر متفورمین روی وزن غالبا ، بی تاثیر است یعنی برعکس انسولین ، سولفونیل اوره آ(گلی بن کلامید و گلی کلازید ) و تیازولیدون دیون ها (پیوگلیتازون) چاق کننده نیست.

حتی گاها کاهش وزن با مکانیسم کاهش اشتها خواهد داشت.(تجویز آن به عنوان داروی کاهش اشتها به افراد غیر دیابتی توصیه نمیشود)