معمولا قندهایم حدود 250 تا 300 بوده ، جدیدا درمان تغییر کرده و مداما دچار ضعف می شوم ، چکار کنم؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتمعمولا قندهایم حدود 250 تا 300 بوده ، جدیدا درمان تغییر کرده و مداما دچار ضعف می شوم ، چکار کنم؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 6 سال ago

لازم است در اینجا ، دوباره واژه های افت قند خون کاذب و واقعی را دوباره تعریف کنیم.

افت قند خون کاذب :

که علامت دار است یعنی حتی با تظاهرات لرزش ، اضطراب ، تعریق و… البته همیشه بدون افت هوشیاری خودش را نشان میدهد و کاملا شیبه افت قند خون واقعی از لحاظ علامتهای ظاهری است معمولا به دلیل بروز تغییرات درمانی و کاهش قند خون از مقادیر بالا به اعداد پایین تر در یک فاصله زمانی کوتاه میباشد.

یعنی شخصی که تا دیروز قندهای بالایی داشته حدود 300 و یا بالاتر ، الان با تغییر دارو و …. قندها به حدود 180 تا 200 رسیده و بدن به قندهای بالاتر عادت کرده است و با کاهش سریع قند خون از محدوده ای بالاتر به قندهای پایین تر علامت افت قند خون را نشان میدهد ولی با چک کردن میزان آن به محدوده افت قند خون واقعی یعنی قند خون زیر 70 و حتی زیر 100 نمیرسد.

به این گونه افت قند خون “افت قند خون کاذب” میگویند.

گرچه علامتدار است و سخت اما خطرناک نیست.

 

معمولا در گذر زمان بدن به قندهای پایین تر عادت میکند ، من در این جور مواقع توصیه میکنم که از نصف قند خوراکی بصورت زیر زبانی استفاده شود تا به مرور بدن عادت کند.

 

اما افت قند خون واقعی که در قسمت دانستنیهای دیابت با جزییات کاملتری به آن اشاره کردم و راهکارهای درمانی آنرا مشخص کردم ، افت قند به زیر 70 است و نیازمند اقدامات مراقبتی از مصرف کربوهیدرات در چند مرحله با توجه به عامل بوجود آورنده افت قند خون تا اعمال تغییرات دارویی با توجه به نظر پزشک معالج میباشد.