ناخنم سیاه شده ، نکنه انگشتم قطع شود؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتناخنم سیاه شده ، نکنه انگشتم قطع شود؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

-ناخن سیاه شده مثل تصویر زیر:

nailمعمولا نشانده ، نوعی خونریزی زیر ناخن است که دلایل مختلفی دارد و شایعترین آنها ضربه به ناخن و انگشت است که گاها بدلیل وجود بی حسی این ضربه احساس نشده ولی تغییر رنگ ناخن دیده میشود.

در عین حالیکه توسط پزشک باید دیده شود ولی معمولا منجر به عفونت و خطرات بیشتر بعدی نمیشود.

ولی تظاهرات عفونی ، مثل تصاویر زیر که میتواند برحسب سن و سال ، شرایط کلی سلامت و کنترل قند بسیار خطرناک هم باشد  (و گاهی هم به سادگی با آنتی بیوتیک خوراکی و شستشو و پانسمان کافی ، بطور سرپایی درمان میشوند)  ، هرچه سریعتر باید توسط پزشک دیده شوند:

nail2

nail3

اما سیاه شدن انگشت یا گانگرن یا همان قانقاریا به زبان ساده :

محصول و نتیجه چندین اختلال عضوی میباشد که مهمترین آنها اختلالات عروقی (شریانی غالبا) میباشند.

زمانیکه خونرسانی به بافت متوقف شود و استخوان و ماهیچه بدون اکسیژن و مواد غذایی قرار گیرند این اتفاق می افتد

و

اگر آلودگی میکروبی سبب این قضیه شده باشد و یا بعد از بروز گانگرن دچار آلودگی میکروبی شوند به منظور جلوگیری از انتشار عفونت مجبور به قطع عضو خواهند بود.

 

سیگار کشیدن با توجه به نقش موثر و تخریبی آن در ایجاد ضایعات عروقی ، از عوامل موثر در تشدید اختلالات اندام تحتانی میباشد.

اکثر مواردی که شما را نگران میکند تغییرات رنگ انگشتان هستند که گرچه مهم هستند و الزامی است به منظور جلوگیری از تشدید ضایعه و حتی عفونی شدن اگر عفونی هم در ابتدا نباشند به پزشک مراجعه شود ، قابل درمان هستند و به قطع عضو منتهی نمیشوند.

مثل تصاویر زیر:

nail6

nail5

اماگانگرن یا قانقاریا یعنی مرگ عضو و به معنی از دست دادن انگشت و … میباشد ، به درمان به موقع ضایعات کوچک و منترل دیابت امیدواریم هیچ یک از بیماران به این مرحله که تنها راه درمان قطع عضو میباشد ، نرسند

گانگرن مثل تصویر زیر:

nail7

nail8