همیشه انسولینم رو به موقع میزنم ، امشب که وقتشو ندارم چه قرصی بخورم که قندم بالا نره؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتهمیشه انسولینم رو به موقع میزنم ، امشب که وقتشو ندارم چه قرصی بخورم که قندم بالا نره؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

این سوال را پرسشی مضر و خطرناک میدانم و از پاسخ تفضیلی به این سوال صرفنظر میکنم ، چون نشان دادن راهکار برای چنین اشتباهی ، مثل پذیرفتن این تخطی بزرگ و اجازه دادن به تکرارش میباشد.

در هر حال :

 

تاکید میکنم :اولا این اتفاق نباید بیوفتد و اگر هم فراموش کردید انسولین بزنید ویا انسولین با خود نبردیید یا به قول خودتان وقت تزریق نداشتید ، ولی غذا را خوردید !!!

سعی کنید دراولین فرصت انسولین را با ایجاد تغییراتی در مقدار آن تزریق کنید ( این تغییرات را با توجه به زمان وعده غذایی قبلی و میزان غذای مصرف شده و قند خون حال حاضر شما و حتی فاصله تا وعده بعدی و در آخر وضعیت حال حاضر شما ، مثلا قبل از خواب ، در حین رانندگی و …  اعمال کنید) .

 

در دیابت نوع یک که هیچ دارویی جایگزین انسولین نمیشود.

در دیابت نوع دو بسته به شدت نیاز شما به انسولین درمانی در کنترل دیابت :

الف.از همانند بیمار دیابتی نوع یک که قرص خوردن بی فایده است (به دلیل طولانی مدت بودن بیماری و عدم پاسخدهی مناسب به قرصها ، بیمار چندین بار در روز انسولین تزریق میکند)

تا

ب.مصرف مقداری و تعدادی !!! گلی بن کلامید ، نوو نورم ، نیوبت ، گلی کلازید (که میدانیم از گروه افزایش دهنده های ترشح انسولین هستند)،شاید بتواند ترشح انسولین بدنتان را به قصد کنترل قند خون لحظه ای (اینبار) بالا ببرید. (که البته قرص  قند فایده مختصری خواهد داشت ،اگر شروع زودرس انسولین درمانی در بیمار مختصر امکان فعالیت را برای لوزالمعده ذخیره کرده باشد)

 

اما مطمئنا مصرف متفورمین ، پیتوز یا گلوتازون ، زیپتین ،آکاربوز  اضافه تر (یعنی قرصهای بیشتر از تعداد عادی و روزمره شما )  برای کنترل قند خون لحظه ای (حتی اینبار) اصلا فایده ای ندارد.