پزشکم به من میگوید که پزشک شما بیمار دیابتی، خودتان هستید ، نه من . آیا این درست است ؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتپزشکم به من میگوید که پزشک شما بیمار دیابتی، خودتان هستید ، نه من . آیا این درست است ؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 6 سال ago

همیشه این جمله را من هم به بیمارانم میگویم :

پزشک دیابت دارو را تجویز میکند ، آزمایشهای قند خون سه ماهه ، کلیوی و … را میبیند و در درمان تغییراتی برای حفظ سلامت ، انجام میدهد.

 

اما

خود شما هستید که با غذا خوردن به اندازه ، به موقع ، مصرف داروها در زمان صحیح ، محاسبه مقدار تزریق انسولین به هنگام مصرف میان وعده ها ، انجام تغییرات در هنگام انجام ورزش و …. چک کردن قند خون در مواقع تعیین شده و درمان افت و بالا رفتن قند خون ، دیابت را مدیریت میکنید.

 

به نظر من نقش شما در کنترل دیابت بسیار پررنگ است و شاید بتوان گفت هشتاد درصد کنترل دیابت بدست شماست ، نه پزشکتان که بصورت دوره ای هر چند وقت شما را ویزیت میکند.

اما در بیماریهای دیگر این نقش بصورت ۸۰ درصد ، توسط بیمار نیست:

 

مثلا در کنترل بیماریهای قلب و عروق بیمار نقش مهمی دارد مثلا با مصرف داروها به موقع و رعایت مسائل تغذیه ای و فعالیت بدنی ولی آیا سطح این مراقبت در حد دیابتی ها است ؟

نقش بیماری چشمی و درصد کنترلی بیمار و چشم پزشک چطور؟

در اغلب بیماریهای رایج چشم پزشکی شما حتی ارتباط کلامی کمی با چشم پزشک دارید و در حد توجه به توضیح ها و اجرای درمان ساده توسط شما ، میباشد که تا ویزیت بعدی کفایت درمان توسط پزشکتان به شما اطلاع داده شود و معمولا وسیله ای مثل گلوکومتر یا دستگاه قند خون نیست که بیماری را پایش کند.

 

حالا این نقش ۸۰ درصدی چطوری بدست شما می آید؟؟

با دانستن بیشتر ، با تمرین آموخته ها و عملی کردن دانش تئوری که در کلاسهای انجمن دیابت و حتی سایتهای آموزش مجازی مثل حافظ سلامت و ….. ، کتابها و آموزش مستقیم پزشکتان بدست می آورید.

 

باید بدانید در صورت عدم اطلاع کافی شما و کمک به خودتان ، نقش پزشک پررنگ تر نمیشود و کفایت درمان شما درحد لازم نخواهد بود.

موفق باشید