چرا با اینکه قندم الان کنترل است باز تکرر ادرار دارم؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتچرا با اینکه قندم الان کنترل است باز تکرر ادرار دارم؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

تکرر ادرار گاها نشاندهنده عفونت سیستم ادراری است ، درصورت وجود تب و یا درد کلیه ها الزامی است که حتما به پزشک مراجعه کنید.

گاها به دلیل اضطراب و به دلیل تحریک پذیری مثانه ، تکرر ادرار بوجود می آید.

به دلیل افزایش مصرف مایعات ، میزان دفعی مایعات بیش از حالات معمولی و روزمره خودتان میشود و احساس میکنید که تکرر ادرار دارید.

مثانه تحریک پذیر ، بدلیل اختلالات عصبی دیابت و اختلالاتی که در خانمها بدلیل زایمان طبیعی و اختلالات فیزیکی (جابجایی و …) بوجود آمده در رحم و مثانه که نیازمند درمان توسط متخصص زنان میباشند ، تکرر ادرار بوجود میاورند.

بالا رفتن قند خون و به دنبال آن افزایش ترشح ادرار ، و تجمع آن در مثانه : زمانیکه احساس دفع پیدا میکنید شاید برحسب تصادف در آن لحظه قند خون در محدوده کنترلی باشد و شما احساس کنید که الان قند کنترل است و ادرار زیادی بدون ارتباط به قند است.

سوالی که در اینجا پیش می آید اینست : آیا محدوده کنترلی دیابت را به درستی میدانید؟

بزرگی پروستات و تکرر ادرار به دنبال آن هم از دلایل دیگر تکرر ادرار بدون ارتباط به قند خون لحظه ای شما میباشد.

از دلایل کمتر شایع :

اختلالات کلیوی یا قلبی که بدنبال آنها احتباس مایع یا تجمع مایع در اندام تحتانی بوجود می آید به دنبال دفع مایع یا بصورت خودبخودی یا با مصرف دارو ، تکرر ادرار ایجاد میکند.

که گاهی استفاده از داروهایی که مدر هستند و بدلیل کنترل مسایل کلیوی یا قلبی و فشار خون مصرف میشوند از دلایل تکرر ادرار هستند ، گاهی شما این داروها را میشناسید مثل فوروزماید یا هیدرو کلرتیازید و گاهی هم چون بصورت ترکیبی با داروهای دیگر هستند ، شما توجهی به وجود آنها ندارید مثل داروی لوزار -اچ که هیدروکلرتیازید مختصری در آن موجود است.

 

دلایل بالا از دلایل همزمانی وجود تکرر ادرار و قند کنترل شده ! میباشند.

شرایط شما به کدامیک نزدیکتر است؟