چهار سال است که دیابت دارم و 53 ساله هستم ، آیا به مشاوره قلب نیاز دارم؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتچهار سال است که دیابت دارم و 53 ساله هستم ، آیا به مشاوره قلب نیاز دارم؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 6 سال ago

شایعترین دلیل مرگ و میر بیماران دیابتی بیماریهای قلبی عروقی میباشد.

 

و شدت بیماریهای قلبی عروقی و عوارض آن دو تا سه برابر افراد عادی است . در معاینه قلب با گوشی پزشکی که بطور معمول انجام میشود معمولا اختلالات ریتم قلب شنیده میشود ولی اختلالات عروقی قلب یا اصطلاحا گرفتگی عروق قلب نیاز به بررسی های تخصصی تر از قبیل نوار قلب ، اکوی قلبی ، تست ورزش و حتی اسکن قلب دارد که توسط متخصصین فلب انجام میشود.

در مطالعه جامعی بنام مطالعه یا تحقیق فرامینگهام احتمال بروز بیماریهای قلبی عروقی در تا 10 سال آینده بررسی میکنند و بر اساس شرایط بالینی هر فرد مثلا سن، جنس، سیگار کشیدن فشار خون، یافته های نوار قلب اعلام میکنند که احتمال بروز بیماریهای قلبی شما در پنج تا ده سال آینده چقدر است و نیاز به انجام چه تغییراتی در الگوی زندگی خود دارید و دارو درمانی باید به چه صورت باشد.

دیابت از مهمترین دلایل بروز بیماریهای قلبی عروقی میباشد و الزامی است که خصوصا در صورت وجود چربی خون بالا فشار خون سیگار کشیدن و همزمانی وجود سایر اختلالات و عوارض دیابت مثل بیماریهای کلیوی و چشمی حتما از لحاظ احتمال درگیری های قلب و عروق بررسی کامل توسط چشم پزشک انجام شود.

یادمان نرود به بیماری دیابت بیماری قاتل خاموش هم میگویند که بخاطر تغییرات و اختلالات سیستم عصبی احتمال بروز سکته قلبی بدون درد هم در افراد دیابتی وجود دارد.

پس در عین حالیکهوجود درد قفسه سینه علامت بسیار مهمی در بررسی بیماریهای قلبی میباشد ولی علامت قابل اعتمادی برای وجود داشتن یا نداشتن بیماری قلبی در دیابتی ها نیست