کف دستهایم چرا گزگز میکند؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتکف دستهایم چرا گزگز میکند؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

نوروپاتی دیابتی معمولا اعصاب طولانی را درگیر میکند پس رشته های عصبی که به اندامها میروند بیشتر در معرض خطر هستند.

معمولا گزگز و مور ومور مور از پاها شروع میشود  یعنی در پاها و قسمت فوقانی ساق پا شایعتر است و در مراحل پیشرفته تر و با گذر زمان و همچنان عدم کنترل مناسب دیابت رشته های عصبی دست هم در گیر میشودو گزگز و مور مور به دستها هم گسترش پیدا میکند که به این مشکل سندرم دستکش و جوراب میگویند که مثل حس و حالتی که پوشیدن دستکش و جوراب در دستها و پاها ایجاد میکند همان نواحی را درگیر میکنند.

اما گاهی اوقات بخاطر درگیری تاندونهای دست اعصاب کف دست محبوس میشوند و تحت فشار زیادی قرار میگیرند که به این مشکل که معمولا با شدت متفاوت در دو دست بروز میکند و گاها در یک دست به تنهاییوجود دارد سندرم کارپال تونل میگویند.

تشخیص این بیماری با تست نوار عصب و عضله است.

در صورتیکه بیمار در مراحل اولیه به پزشک مراجعه کند درمان آن غیر جراحی و در صورتیکه بیمار دیر مراجعه کند و بر اساس تست نوار عصب و عضله تشخیص نوع شدید برای ان گذاشته شود درمان جراحی می باشد .  

البته دیسک گردن و دردهای ارجاعی به انگشتان را نباید با این مشکل اشتباه گرفت، وجود آرتروز در گردن و ایجاد دیسکهای بین مهره ای از دلایل دیگر اختلالات عصبی در دست میباشند که معمولا یکطرفه یا با شدت کاملا نامتقارن در دستها میباشند و معمولا از قسمت فوقانی دست و گردن شرو میشوند تا انگشتان ، نه فقط کف دست.

اگر این گزگز و مورمور توام با درد هم باشد نشاندهنده شدت عارضه است و نیازمند پیگیری سریعتر.

درد در اندام تحتانی یا پاها گاها نشاندهنده اختلالات عروقی است و با احتمال گرفتگی عروق الزامی است که هرچه سریعتر بررسی های لازم  صورت پذیرد.