یکی از داروهایم منجر به ورم پاهایم شده است ، کدام است؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات دیابتیکی از داروهایم منجر به ورم پاهایم شده است ، کدام است؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 5 سال ago

از گروه داروهای دیابت ، پیوگلیتازون میتواند دلیل این موضوع باشد .

داروی بسیار خوبی که با افزایش حساسیت بدن به انسولین (چه انسولین درونزاد و چه انسولین تزریقی) نقش مهمی در کنترل دیابت دارد ولی احتباس مایع در اندام تحتانی ، چاقی به دنبال افزایش اشتها حتی پاره ای موارد تشدید پوکی استخوان از عوارض ناخوشایند این دارو است که با تنظیم مقدار مصرفی با توجه به اثرات مفید آن در کنترل دیابت ، این عوارض به حداقل میرسد.

داروی دیگر میتواند داروی کنترل فشار خون آملودیپین باشد که از عوارض شناخته شده آن تورم اندام تحتانی است که در صورت اطلاع پزشکتان از وجود این مشکل در حین مصرف این دارو به راحتی قابل رفع میباشد.

خود انسولین درمانی خصوصا در شروع درمان در بیمارانی که شدیدا قندهای بالا بهمراه کاهش وزن ناشی از عدم کنترل مناسب دیابت داشته اند ، دیده میشود.

گلی بن کلامید و گلی کلازید منجر به اضافه وزن میشوند که امیدوارم شما اضافه وزن را با تورم اشتباه نکرده

و در نهایت مسائل و بیماریهای زمینه ای کلیوی که منجر به تورم اندام تحتانی میشود و باید آنرا از تداخلات دارویی افتراق داد.

بدلیل وجود نوروپاتی یا اختلالات حسی عصبی دیابت احساس درد میتواند تحت تاثیر قرار گرفته باشد و گاها شکستگی ها و پیچ خوردگیهای بدون درد عامل این تورم خصوصا تورم های

یک طرفه باشد.

فراموش نکنیم که در هر تورم یک طرفه پاها وجود عفونت ، حتی بدون تب و علائمی مثل قرمزی و داغی موضع میتواند اخطاری برای بررسی بیشتر این مشکل باشد