هر چه می گویند نخور آدم حریص تر می شود . من در مقابل شیرینی کنترل ندارم ، اگر شیرینی نخورم میمیرم چه باید بکنم ؟

پرسش و پاسخدسته بندی: سوالات تغذیههر چه می گویند نخور آدم حریص تر می شود . من در مقابل شیرینی کنترل ندارم ، اگر شیرینی نخورم میمیرم چه باید بکنم ؟
دکتر افشین عشقی عضو سایت asked 6 سال ago

شیرینی یک وعده غذایی پر کالری است و بخاطر وجود مقدار زیادی شکر و یا کربوهیدرات سریع الجذب ، قند خون را به صورت بالا میبرد ولی همانطوریکه در سوال قبلی توضیح دادیم سرعت بالا رفتن قند خون و فاکتور مهم دیگر یعنی مقدار بالا بردن قند خون بر اساس حجم این وعده غذایی ، مثلا شیرینی نیز عامل مهمی در تعیین غذای مصرفی ، حجم آن یعنی همان پس همانطوریکه در کالری روزانه غذاهای مورد نظر را بر حسب کالری محاسبه شده برای غذاهای روزانه حساب می کنید می توانید یک وعده آن را گهگاهی به شیرینی اختصاص دهید و در وعده های قبلی و بعدی آن روز در مصرف مواد غذایی کاهشی بوجود بیاورید به شرطیکه از کالری کل روزانه بیشتر نشود .

مثلا یک شیرینی muffin یا همان کیک یزدی خودمان در اندازه استاندارد حدود57 گرم وزن و حدود 120کیلو کالری انرژی دارد اگر در محاسبه انرژی روزانه شما حدود 1800 کیلو کالری محاسبه شده باید دو برش نان سفید از وعده غذایی قبل با بعد کم کنید تا جایگزین شوند و همین طور برای شیرینی های دیگر در نظر داشته باشید که جابجایی شیرینی با سایر اجزای غذایی مثل نان که غیر از کربوهیدرات ( شکر ) فیبر ، ویتامین ، املاح و…دارند بطور دائم ، صحیح نیست .